A proper gun makes testing fun

Prelegent: Tomasz Dubikowski
Mikroserwisy to słowo, wokół którego cały świat IT kręcił się w ostatnich latach. Nowe podejście do architektury miało zapewnić szybkie oraz wygodne budowanie modularnych, niezawodnych, a przede wszystkim łatwo skalowalnych systemów. Wszystko wskazuje na to, że faktycznie się udało. Idea mikrousług, która jeszcze kilka lat temu brzmiała jak odświeżone SOA (które przecież absolutnie się nie przyjęło), dziś nie jest już niczym dziwnym i jest powszechnie stosowana w wielu organizacjach.

Faktycznie, mikroserwisy zrobione dobrze rozwiązują wiele problemów, które pojawiały się w przypadku monolitycznych systemów. Niestety zrobione źle, o co nietrudno, mogą przynieść więcej problemów niż korzyści. Mimo że mamy coraz więcej doświadczenia z tym podejściem do architektury, cały czas spotykamy się z nowymi wyzwaniami, dla których rozwiązania sprawdzające się przy monolitach okazują się niewystarczające, nie tylko w przypadku samego kodu czy designu, ale także w obszarze zapewniania jakości.

Sprawdzenie wydajności pojedynczej aplikacji nie jest proste. Sprawdzenie wydajności dwustu aplikacji, które działają razem, zależą od siebie i komunikują się ze sobą, jest po prostu bardzo trudne. W swojej prezentacji chciałbym opowiedzieć, jak podchodzimy do tego tematu w Ocado oraz przedstawić narzędzie do automatycznych testów wydajnościowych – Gatling.


Tagged under:

Program konferencji

TwitterFacebookLinkedInGoogle+